Kasım ayının e-ticaret sektörü için önemi; hem e-ticaret için hem de normal fiziksel veya perakende ticaret için de önemli bir aydır kasım ayı. Yılın son çeyreği çoğunlukla firmalar tarafından hedef tutturmak için veya yılbaşına hazırlık için yapılan kampanyalarla veya promosyonlarla geçer. Ancak bu kasım ayı enteresan bir döneme denk geliyor, çünkü birincisi Çin’in önünü çektiği bir tane gelenekselleşmiş bir ticaret festivali var. İkincisi ise Amerika’da çok popüler olan Black Friday var. İkisi birleşince kasım ayı birden bire inanılmaz derecede öne çıkıyor. E-ticaret siteleri ve ortak pazar yerleri de bunu çok iyi bir şekilde kendisine eviriyor. Biraz size bunlardan bahsedeceğiz yani 11.11 neden var? Black Friday Nedir? neden bir alışveriş çılgınlığı ile bu tarihler özdeşleşiyor.

Amerika’da Labor Day (İşçi bayramı) günleri yapılmaktadır. Türkiye’de işçi bayramını çok kutlanılmıyor fakat Amerika’da ise işçi bayramı alışveriş manyaklığı ile kutlanıyor. İnanılması güç indirimler yapılıyor, bunlar %10’luk %20’lik indirimler değil %70, %80’e varan indirimler olabiliyor ve o gün kimse işe gitmiyor ancak herkes alışverişe çıkıyor aslında diğer günler ile benzerlikler var. İngiltere’de ise Bank Holiday’ler vardır meşhur birde Boxing Day vardır ve Black Friday gibidir. Genelde haftasonları ile birleştirirler, pazartesi veya cuma gibi uzatılmış bir haftasonu olur. Hem tatil, hem alışveriş, hem de eğlence ekonomiye katkısı olur. Bizdeki gibi böyle tek blok uzun tatiller yerine küçük küçük ağırlıklı olarak bir gün haftasonunun önüne veya arkasına ekleme vardır. Şükran günü her kasımın son perşembesi bir sonraki gün de black friday Amerika’da dört günlük tatil yaratıyor. Black Friday hakkında biraz araştırma yaptığımızda bunun tamamen ekonomik krizlerle de ilişkisi olduğunu görürüz. Aslında black friday günleri kölelerin bir yerde fırsat yaratacak şekilde satıldığı bir gün olarak da anlatılıyor Amerika’daki bazı eyaletlerde. İşte Black Friday günleri aslında kölelerin iyi fiyata satıldığı gün gibi, bu tabi hiç hoş değil. Bugünkü doping etkisi ile hikayeye girmesi ilk defa Philadelphia’da olmuştur. Yine Şükran gününün hemen ertesi günü sokaklarda o kadar çok araç ve yaya trafiği olmuş ki ilk başta oradaki esnaf biraz bu durumdan rahatsız olmuşlar, yani saçma sapan bir kalabalık, rahatsız edici bir gürültü, her yerde insanlar, arabalar. Sonra tabi ki uyanıklar ve girişimci bir millet sonuçta Amerikalılar. Hemen biz bunu nasıl fırsata çeviririz diye düşünmeye başlamışlar ve o güne özel bir şeyler düşünmüşler. Madem bu hikaye her sene olmaya devam edecek, madem çaresi yok, insanlar yine dolacaklar, o zaman biz bu kalabalığı bir ciroya çevirelim demişler ve herkes başlamış o güne özel çılgın indirimlere. İşte o günden bu güne Amerika’da her sene katlanarak büyüyor milyar dolarlık cirolar. İnternet harici offline da dükkanlar gece önce sabah 4’te açmaya başlamışlar, olay şu anda öyle bir noktaya gelmiş ki bir gece önceden 12.01’de açılan dükkanlar var. Perşembe gece yarısını bir dakika geçtikten sonra millet tamamen kuyruğa giriyor, bir anda o alışveriş çılgınlığı başlıyor.

Black Friday indiriminde bir mağaza müşteri akınına uğrarken

Aslında online’da daha basit, gece 12.01 de sıraya girmenize gerek yok. Aslında Türkiye’de birçok web sitesi tarafından benimseniyor, hem pazar yerleri bunu çok önde götürüyorlar pazarlama noktasında ancak birde kendi başına çalışan şirketlerin e-ticaret siteleri de var. Onlar da bunu kullanıyorlar. Ayakkabı firmaları, tekstil firmaları özellikle olmak üzere. Fakat enteresan olan şey ticari bir geçmişini çok biliyoruz ama modern bir ticari geçmişinde çok fazla geriye gitmeyen Çin’de bile aslında bu 11.11 bir çılgınlık ve Black Friday’den daha büyük bir çılgınlık. 11.11 Çin’de Bekarlar günü olarak kutlanır, 2018 yılında pazar gününe denk geliyor. Bekarlar günü büyük ihtimalle Çin’deki tek çocuk politikasının da etkisinin olduğu bir alan. Kadın, Erkek adetlerinin birbirini tutması yüzünden bekar nüfus çok artıyor şehirlerde. Çinliler çok çalışıyorlar, çok çalıştıkları için de beyaz yaka Çinliler çoğunlukla bekar oluyor. Bu onların bir noktada eğlencesi oluyor.

Alibaba’nın düzenlemiş olduğu 11.11 gala etkinliği

Black Friday bizim Kuzey Amerika’dan ithal ettiğimiz bir hikaye ama 11.11 uzak doğudan ithal ettiğimiz ve aslında burada bu kampanyaları başlatan N11, çünkü adı zaten 11.11’e 11 yatırımcısı zaten koreli ve bu hikayeyi aslında N11 başlattı ve şu anda bu trenin arkasına bizim bir sürü firma takılmış durumda. N11 11.11’de 2016’da 65 milyon TL ciroyu bir günde elde etti. 2017’de 140 milyon TL ciro elde etmişti. 2017 yılını düşündüğünüz zaman 2018 şartlarda cironun yüksek çıkması enflasyon etkisi falan denebilir ama mesela geçen sene baktığımız zaman ekonomi daha da stabil bir pozisyondaydı, buna rağmen bir önceki seneyi ikiye katlamıştı. 2018’de bu rakam 200 milyon TL’yi bulabilir. 11.11’e , 23 kasım  ve Yılbaşına kadarki dönemde bu tarz böyle aşırı derecede gelen yoğun alışveriş trendlerinden sonra pazar yerlerinde satış yapan firmalar aslında çok ciddi operasyonel bir daralmaya geçiyor. Elinizde koli bulunması gerekiyor, bant bulunması gerekiyor, eleman alanlar var bu sipariş dönemleri için, ürünlerini stoğa alanlar var. Bazı firmalarda tüm ekip paketleme işine yönlendirilir, paketleme sonrası sadece fatura kesme işi kalır.

Bu dönemlerde pazar yerleri kendi taraflarında çok ciddi optimizasyonlar yaparlar ve teknik olarak kısıtlamalara giderler. N11 zaten resmi olarak da bilgilendirme yapmaktadır. Entegrasyon üzerinden verdikleri servislerinin bir bölümünde kısıtlamalara gidiyorlar, dolayısıyla bu dönemlerde bir takım problemler ve yavaşlamalar oluşabiliyor. Bu yüzden bizim önerimiz, bu dönemlere iyi hazırlanıp, belki bir hafta öncesinden hazırlanıp, o gün tamamen paket, fatura, kargo etiketi hazırlanması yapılmalı. Çünkü o kadar yoğunluğun arasında stok fiyat vs. bunlarla uğraşmak çok zaman alır. Zaten çok kolay bir operasyon, özellikle ufak firmalar için. Sizin için önerimiz bu günlere hazır olun. Kargolama esnasında pazar yerleri bu yoğun dönemde kargoların normalde olmayan durum bu sonuçta bir veya iki gün gecikmesini tolere edilebiliyorlar. Black Friday için cumartesi günü ürünleri kargoya vermeniz gerekiyor. Bu yüzden öğlene kadar yetiştirmeniz gerekiyor. Ama orada da yine dikkatli olmak lazım çünkü cumartesi kargoya verdiğiniz bir ürünün müşteriye ulaşması gerekiyor, orada operasyonel sekteye uğramaması adına belkide pazartesi bile verilebilir. Bizler Albatros YAZILIM olarak sizlerin e-ticaret satışlarınızı ve entegrasyonlarınızı olabildiğince kolaylaştırmak adına bir yazılım geliştirdik, HESAP CO e-ticaret yönetim uygulamasına ücretsiz kayıt olarak 15 gün deneyebilirsiniz. Ürün kargolama ve faturalandırma süreçlerinizi dakikalar seviyesinden saniyeler seviyesine çekebilirsiniz.