E-ticarette Güven Damgası Nedir ?

E-ticaret sektöründe tüketicilerin internet üzerinden gerçekleştirdiği alışverişlerde, alışveriş yaptıkları e-ticaret sitelerine güvenmelerini sağlamak ve e-ticaret siteleri tarafından yaşanılabilecek olumsuz durumları engellemek amacı ile oluşturulan bir uygulamadır. Güven damgası, belirtilen hizmet ve güvenlik standartlarını sağlayan e-ticaret alt yapısı sağlayıcılarına verilmek üzere; hizmet sağladıkları e-ticaret sitelerinin güvenli olduklarını belirtmek için e-ticaret sitelerine yazılacak olan simgeye verilen isimdir.

E-ticaret Güven Damgası İle Gelişecek!

E-ticarette Güven Damgası ile ilgili bildirinin, resmi gazete açıklanarak yürürlüğe girmesi üzerine, imzalanan uyulması gereken kuralda da TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği), GDS (Güven Damgası Sağlayıcı) olarak yetkilendirilmiştir.

Bu işlemden yararlanmak isteyenler elektronik ticaret sitelerinde GDS olarak yetkilendirilen TOBB’a başvuru yapmaları gerekiyor. Hizmet ve güvenlik kalitesi, standartlara uyduğu taktirde e-ticaret sitelerine TOBB’un güven damgası vurulacaktır.

Güven Damgası İle Neler Açığa Çıkıyor ?

Bu logoyu taşıyan sitelerin asgari şartlara sahip olduğu, iletişim bilgilerinin, gerekli hakları müşterilere ve tüketicilere sağladığını; güvenliğinin denetim anında uyulduğunu açığa kavuşturur. Bu yönden müşteri, kaynağı belirsiz olan siteler yerine güven damgası bulunan sitelere yönelip oradan alışveriş yapmaya başlayabilecektir. Güven damgası zorunlu değildir fakat yapılması durumunda avantajlar artıyor. Başvuru yapmanız hali ile TOBB tarafından değerlendirilme sürecine girersiniz.

Nasıl Başvuru Yapabilirim ?

E-ticarette güven damgası için başvuruyu www.guvendamgasi.org.tr sitesinden yapmak mümkündür. Bu site üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Fakat başvuru ücretini yatırmanız ve sızma testini yaptırmanız gerekmektedir.

E-Ticarette Güven Damgası Nasıl Alınır ?

Güven damgası alım gereksinimleri TOBB tarafından değerlendirmelerden geçer ve bu değerlendirme en fazla 1 ay sürer. 1 ayın sonunda değerlendirme biter. Sonuçlar rapor halinde başvuru yapan şahısa iletilir.

TOBB başvuru belgelerinin eksiksiz olmasını, yazı bilgilendirme, sızma testi sonucu, yetki sonucunun başvurudan en fazla 90 gün yani 3 ay öncesinde yapılmasını ve başvurunun ücretinin yatırılmasını ister. Böylece kontrol listesinde ki eksikler ayrı ayrı değerlendirir. Tüm gereksinimleri sağlayan e-ticaret sitesine güven damgası tahsis edilir ve www.guvendamgasi.org.tr sitesinde belirtir.

E-ticaret Firmalarının Yerine Getirmesi Gereken Gereksinimler Nelerdir ?

  1. Güven damgası başvurusundan 3 ay önce, her yıl içerisinde en az 1 defa, yetkili firmalarca sızma testinin yaptırılması.
  2. Ödeme bilgileri, kişisel veri içerisindeki tüm sistemin SSL ile oluşturulması.
  3. E-ticarette satışı yasak olan veya bir şarta bağlanan ürünlere ilişkin düzenlemeleri idari kararlara uygun olarak yapmak.
  4. Müşterinin sipariş ettiği ürün, mallar ile ilgili şikayetlerini, dileklerini yazabilmesi için site üzerinden iletişim bilgilerinden telefon üzerinden ulaşabileceği “tüketici hizmetlerinin” olması sağlanır.
  5. Hizmeti kimin sunduğunu gösterilmesini ve kapsamı, süresi gibi bilgilerinin sağlanmasına imkan sunar.

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir