E-ticarette sattığınız bir ürünün mutlaka müşteriye ulaşması lazımdır. Burada en büyük etken kargo firmalarıdır. Kargo firmalarını seçmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı özellikler vardır. Pazar yerlerinin anlaşmalı olduğu kargo firmaları vardır. Bu kargo firmaları sizlere büyük toplu şekillerde anlaşmalar yapıp fiyatlardan yararlanmanızı sağlarlar. Bir mağazanız varsa veya bir sonraki etapta oraya geçmeyi düşünüyorsanız; Onların anlaşmalı olduğu kargo firmalarıyla çalışmalısınız. Süresel olarak size bir çok yönden avantaj sağlayacaklardır. Onun dışında kendi anlaşmalı olduğunuz firmalarda tabii ki kullanabilirsiniz. Yani Pazar yerinden aldığım fiyattan daha iyi bir fiyattan daha iyi bir fiyatta anlaşmam var diyerek o anlaşmalardan da gidebilirsiniz. Kendi siteniz varsa veya whatsapp üzerinden satış yapıyorsanız bunların da gönderimini kendi anlaşmalı olduğunuz kargo firmalarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Bu platformda hiçbir şekilde anlaşmalı bir kargo şirketi yoktur. Size tavsiyem anlaşmalı kargo firmaları üzerinden gitmeniz. Özellikle Pazar yerlerindeyseniz çok ciddi fiyat avantajı olduğu kesin.

Kargo anlaşması yaparken dikkat etmeniz gereken bir takım şeyler var. Bir kargo anlaşması yapmadan önce dikkat etmeniz gereken şey o kargo firmasının nerede olduğu. Sizin eğer şirketiniz ve ya dükkanınız bir sokaktaysa, mahallede ise size en yakın kargolarla çalışmak avantajınıza olacaktır. Size yakın olması en önemli faktör. Kargo firmasının ürünlerinizi erken alması önemli bir husustur. Anlaşmalı olduğunuz kargo firması gece, geç saatlerde alabilirse ürününüzü sizin avantajınıza olur.Kargo firmaları çoğunlukla saat 5:30, 6’lara kadar bu kargo toplama işlemini gerçekleştirirler. Bunun sebebi ise toplanan kargolar şubelerden daha sonra toplama merkezlerine transfer merkezlerine gider. Bunlar da çoğunlukla akşam 9,10,11 civarları gerçekleşir. Bu sebeple saat 6’ya kadar kargo firmaları müşterilerinden siparişleri toplayıp olabildiğince hızlıca kamyona yükleyip onları toplama merkezlerine götürürler. İstanbul’dan örnek verecek olursak Tuzla’da vardır, İstanbul’un biraz dış bölgelerinde olan toplama merkezleridir bunlar ve bununla itibaren kargo işlemini gece gerçekleştirir. Ertesi gün gitmesi gereken noktaya da ulaşır.

Saat 6 da dükkanı kapatan kargolar firmaları var. Sizin daha sonra yaşayacağınız çok acil gönderimlerde dikkat etmeniz gereken bir konu. Hafta sonları çalışmaları kritik, Cumartesi günleri bildiğiniz üzere yarım güne kadar toplama gerçekleştirilir. Kargo firmaları size bir araç gönderirler, kargonuzu alırlar ve kargoları şubeye götürürler. Şubede artık kargo işleme süreci gerçekleşir. Bazı kargoların kaybolma ihtimali vardır bu yüzden kargo firmasına ürünlerinizi teslim ederken bir belge ile teslim ediyoruz. Kargo firmaları sizinle çoğunlukla entegrasyonsuz şekilde çalışırlar. Eğer siz kendi anlamanızla gidecekseniz yapabiliyorsanız bir entegrasyon ile gitmek her zaman avantajlıdır. Belirli kurallar çerçevesinde size bir barkod verir bu firma böylece kaybolma ya da o ürünün yanlış bir adrese yanlış bir şubeye gitme ihtimalini engellemiş olursunuz. Bu ürünleri bu siparişleri barkod ile teslim almasını sağlayacak bir alt yapı sunmalısınız burada ki hata ihtimallerini azaltmak adına.

Kargo anlaşmasını yaparken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır. Birincisi kargo firmalarından teklif alarak gitmeye dikkat edin. Yani etrafınızda bir çok kargo firması olabilir. Olabildiğince teklif almaya çalışın. Teklif alırken de kendisinin size standart bir teklif vermesinden biraz ötesine geçip onlara bazı bilgiler vermeyi deneyin. Örneğin günde kaç sipariş vereceksiniz. Bu çok önemli bir bilgidir. Çünkü sizin aslında ona bir kaç kutu ürün vereceğinizden dolayı pazarlık gücünüzü olabildiğince kullanın. İkinci olarak hangi desi aralığında hangi fiyatlarda çalışmanız. Bunu özellikle sözleşmeye mutlaka eklenmesini sağlayın. Üçüncüsü Teslimat, gün sayısı. Yani hangi gün, hangi şehirlere, kaç günde bu ürünleriniz teslim edilecek. Bu olabildiğince standarttır fakat bunu da sözleşmeye ekletin ve buralardaki cezaya yaptırım noktasında da elinizi güçlendirmiş olursunuz. İade koşullarınız nasıl olacak. Müşteriden gelen ürünün iadesi süreci nasıl işleyecek. Bunun fiyatlandırılması nasıl olacak, aynı gönderdiğiniz fiyattan mı ürünlerin iadesini geri alacaksınız gibi.. Bunları sözleşmeye yazdırın.

Hasarlı tazmin süreci nasıl işleyecek? Hangi koşullarda hasarlı ve tazmin süreçleriniz işlenecek? Hangi ürün gruplarında işletilecek? Bunları mutlaka sözleşmeye yazın. Burada özellikle cam muhteviyatlı ürünler çoğunlukla hasarlı tazmin sürecine girmezler. Ancak bir fırın, ocak, cam muhteviyat kategorisine girdiği için olabildiğince bunları yazmaya çalışın. Bir ürünü, fırını iade alırken ön tarafındaki cama zarar gelmeyebilir, arka tarafındaki bir parçaya zarar gelebilir ama kargo firmaları ürünün içinde cam olması halinde bile bu iade veya tazmin sürecine girmek istemiyorlar. Buralarda özellikle cam muhteviyatlı olabilir ama cama zarar gelmediği süreçte normal bir ürün gibi tazmin sürecinin işleme girmesi gerekiyor.

Şubelerdeki bekleyen siparişler son dönemlerde ürünlerin, siparişlerin fazla olması, artan, azalan eleman sayısından kaynaklanan operasyonel sıkıntılardır Türkiye’nin başlıca sebebi. Müşteriye bir kere gidiliyor müşteri kapısı çalınıyor evde bulunmuyor, olmuyor. Geri şubeye geliyor ve bu müşteri ile tekrar temasa geçilmiyor. Bu şekilde siparişlerin sorumluluğu size geçiyor. Yani siz o bilgiyi çektiğiniz zaman, hangi müşteriye, hangi adrese gidilmesi gerektiğini o şubeye baskı yaparak ya da müşteriye gidip siparişiniz şurada sizi bekliyor lütfen gidip alınız diyebilirsiniz. Mutlaka kargo firmasında hangi takip ekranına hangi şifreyle gireceğinizin bilgisini alın. Çünkü bütün bu şubelerde bekleyen gibi bir çok konuyu bu ekranlardan takip edebilirsiniz.

Bundan sonra süreci düzgünce devam ettirebilmek için; Ürünleri düzgün bir şekilde kolilemeniz lazım. Kargo firmasından bir torba da alabilirsiniz, başka koliler de alabilirsiniz. Fakat değişik ürünlere göre kutular almanız daha doğru olacaktır. Kolilerin üzerine olabildiğince desi bilgisi girmeniz gerek. Yanlış desi yüzünden gereksiz ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz. En önemli maliyet kalemlerinizden birisi de kargo. İlk kontrol etmeniz gereken şeylerden birisi de sipariş adetidir. Sipariş adetlerinizin sisteme girip girmediğini kontrol edin. Tek seferde teslim edilen siparişlere bile baksanız size yeter. Normal şartlarda aynı şehirde aynı gün teslim edilmesi gereken bir ürünün 6-7 gün geç teslim edildiğini görebilirsiniz. Bunlara dikkat edin.

Müşterilerinize ürünler gittiğinde çoğunlukla o an bir hasar tespit tutanağı tutulmaz. Müşteri kutuyu açar o arada kargocu kayboluyor zaten ortadan. Sizin yapmanız gereken konu şudur. Hasar tespit tutanağı tutulmamış bir siparişiniz size iade geldiği zaman bu iadenin aslında kargo firması hiçbir şekilde sigortasız taşınmıyor olması lazım. Bu da.. Kargo firmasından bu ürünü alıyorsanız bu ürün sadece müşterinin bahsettiği zarardan sorumludur. Fakat o ürün yolda gelirken de hasar görmüşse eğer burada sizin kargo firmanıza hasar tespit tutanağı tutturma hakkınız var.

Yani ürün sipariş iade olarak geldi kargodan bu kargoyu mutlaka ve mutlaka kargocunun gözü önünde açın deyin ki tamam burada bir hasar var veya yok mutlaka bunun kontrolünü yapın, orada gördüğünüz hasarı ise kargocunuza hasar tespit tutanağı tutturarak belgelemiş olursunuz. Buradan itibaren ise hasar tazmin sürecine giriyorsunuz fakat tutanak olmadan hasar tazmin sürecine girmeniz imkansız. Kargo entegrasyonları ve e-ticarette kolay sipariş takibi için Albatros Yazılım’ın geliştirmiş olduğu Hesap CO uygulamasını 15 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.