Gittigidiyor Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

Bu konumuzda Gittigidiyor entegrasyonu üzerinde durduk. Hem mevcut kullanıcılarımıza hem de daha önce Hesap co’ya kayıt olmamış olan insanların bu süreci nasıl yönetecekleri ile ilgili kısa bir yazı olacak.

Yardım sayfası birçok sorunuza cevap bulabileceğiniz sayfadır. Ekran görüntüleri de var başvuru yapacağınız yerlerin linkleri de var. Pazar yeri ayarları altındaki Gittigidiyor.. Gittigidiyor entegrasyonu 2 adımlıdır. Önce Gittigidiyor’un dev adresinden API anahtarları bölümüne giriyorsunuz ve anahtar oluşturma talebi giriyorsunuz. Anahtar oluşturma talebiniz üzerine size API anahtarı ve şifresi geliyor.

  

API anahtarı ve API şifresi bu gördüğünüz kısım..

Gittigidiyor Api Bilgileri Nasıl Alınır?

Sonra [email protected] adresi ile beraber onlardan Role Name ile Role Pass bilgilerini talep ediyorsunuz. Bunlarla beraber elinizde toplamda 4 tane bilgi olmuş oluyor Gittigidiyor entegrasyonu başlatabilmeniz için. Bu bilgiler verildikten sonra bizim panelimize dönüp entegrasyon ayarları sayfası altında Gittigidiyor kısmına giriyorsunuz.  Mağaza adı zorunlu değil ama girin çünkü bu bizi de yönlendiren bir şey oluyor. Problem olduğu zaman hangi mağazayı kontrol etmemiz gerektiğini de buradan takip edebiliyoruz. İlk aşamada “Role Name” ve “Role Pass” bilgileri sorulur. Hesap co panelinde Ayarlar/Entegrasyonlar kısmında dört bilgiyi de girip kaydet dersiniz ve entegrasyon başlar.

Fakat sonrasında, entegrasyon tamamlandıktan sonra “ürünler kaç gün listelensin?”, “Ürün alt başlığı ekle/güncelle” alanlarının geldiğini göreceksiniz. Bu 2 alan aslında, bir tanesi sizin Gittigidiyor sayfasında, 2 tane listeleme seçeneğimiz var 30 gün ve 60 gün ilan süresi anlamında.. Burada aslında siz ilanın süresini seçiyorsunuz. Yani bizden bir ilan açarken ilan 60 gün olarak mı açılsın, 30 gün olarak mı açılsın.. bunu seçiyorsunuz.

Ürün alt başlığı.. Gittigidiyor’un ücretli olarak sunduğu bir alt başlık hizmeti var. 98 kuruş bunun ücreti. Bunu ödemek istemiyorum ben derseniz “Hayır“ ‘ı seçiyorsunuz. Eğer “Evet” derseniz ve bizden yine ürünleri gönderirseniz. Biz yine göndeririz ürünleri ama ödeme yapmanız gerektiği için orada listelemeye hazır ürünler sayfasına takılır. Dolayısıyla ödeme yaparak ürünleri satışa çıkarmanız gerekir.

Entegrasyon sayfasını kontrol edin. Entegrasyon yaptıktan sonra tüm ürünleri ilgili entegrasyondan hesap co’ya aktar şeklinde bir butonun aktif olduğunu göreceksiniz ortada. Bu butonu tıklarsanız ürünleriniz ilgili entegrasyondan Hesap Co sistemine otomatik olarak aktarılır. 

Şifrelerle ilgili hata varsa hata mesajı alırsınız. 2 sebepten kaynaklanıyor olabilir.
O an serviste problem olmuş olabilir. Ya da sizin mağaza aboneliğiniz sona ermiş olabilir. Bu sıkça karşılaşılan bir durum. Bazen dükkan aboneliğiniz sona erdiğinde yenilemeyi atlamış olabilir veya ödenmemiş olabilir. Böylece entegrasyon otomatikman devre dışı kalıyor. Gittigidiyor da abonelik şarttır.

Gittigidiyor’da ürünümün süresi doldu otomatik tekrardan açılır mı? Sorusuna yanıt olarak.. Gittigidiyor da süresi dolan ürünlerden tekrardan satışa çıkması Gittigidiyorda nasıl mümkün değilse bizde de mümkün değil. Süresi dolmuş bir ürün için; Ya ürünün detayından bir kopya oluşturursunuz aynı üründen bir tane daha oluşturursunuz. Bu ürünü Gittigidiyor üzerinden satışa çıkar dersiniz ve aslında süresi dolmuş olan bir ürünü satışa çıkarmış olursunuz. Aslında Gittigidiyor’da mantık tamamen bu şekilde çalışıyor. Farklı bir ürün koduyla aynı aslında bir kopya ürünü satışa çıkartıyorsunuz. 

Gittigidiyor siparişlerinde kargo etiketine gelen bilgi satış kodudur. Kargo etikleri ile gönderim yapılması hem işinizi kolaylaştırır, hem de sistemin otomatik olarak kargolandı statüsüne kolayca geçmesini sağlar. Ürünü kargoladıktan sonra Hesap Co Panelinde siparişler bölümünden kargo takibi yapabilirsiniz.