Elinizde bir ürününüz var bunu en kolay nereden satabilirsiniz. Sosyal medya ağları bu alanda oldukça popülerleşen bir satış kanalı olmaya başladı. Instagram ise bunların en önemlisi. Başlıca sebebi milyonlarca kişi tarafından kullanıyor olması. Çok basit bir şekilde bir kurumsal hesap açıyorsunuz. Bir şirket profili oluşturmanız lazım. Bu şirket profilinin içinde hikayeniz, logonuz, adresiniz ve buna benzer bir çok bilgi girmeniz size yardımcı olacaktır. Bir müşterinin gelip sizden sipariş beklemesi için ona güven veriyor olmanız gerekiyor.

Ürününüzün fotoğraflarını çekip, fiyatını, her şeyini belirlediniz. Ne yazık ki daha bitmedi! Müşterilerinizin satın alma alışkanlığını kazandırmak için bir takım gerekli husus var. Bu işin bir kuralı yok. Satacağınız ürün üzerinde iyi bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Rakipleriniz kim, kimler satış yapıyor, hangi görselleri kullanıyorlar. Olabildiğince iyi bir kurumsal kimlik, logo, hikaye, fotoğraflar, sadece ürünlerle ilgili fotoğraflar değil. Müşterilerin hayatında kullanacağı yerlerle ilgili alakalı fotoğraflar.

Güzel bir markanız var, ürünleriniz çıktı fotoğraflarınız var. Bunları yukarı çıkarttınız fakat daha bitmedi. Instagram’dan bir Business Account almaya çalışın. Mevcut bir Instagram profilini kurumsal hesaba dönüştürebiliyorsunuz, bunu ayarlardan yapabilirsiniz, daha sonra tekrar bireysel hesaba çevirmeyi bile düşünmüşler. Bütün bilgilerinizi oraya eksiksiz girin. Sonra yavaş yavaş artık ürünlerinizin fotoğraflarını girmeye çalışın. Olabildiğince çok fotoğraf girmeye çalışın. Hepsini aynı anda değil fakat sizi takip eden insanların önüne çıkabilecek fotoğraflar olsun bunlar. Her gün en azından bir kaç tane fotoğraf girebileceğiniz dinamik bir rutin oluşturmaya çalışın.

Bir müşteri devamlı olarak karşısına çıkan bir fotoğraf veya bir markayı görmeye başladığı zaman bu onun hoşuna gitmeye başlar ve birden bire onu bilinç altına yerleştirmeye başlarsınız. Siz insanların satın alma kararı olduğu an orada olmanız gerekiyor. Yani sizin yüzünüzden satın almayacak o ürünü. Çünkü o kadar çok reklam dönüyor ki instagramda, müşteri ürün satın alma kararı aldığında aklına siz gelmelisiniz. O yüzden bunu iyi şekilde planlayın. Bunu devamlı iyi kalitede ve o müşterilerin isteklerine göre reklam yapıyor olmalısınız. Instagramın en önemli konularından bir tanesi size ücretsiz veya çok düşük ücretlerle reklamlar çıkmanızı sağlar. Örneğin İstanbul’da ki Beşiktaş’ta, Ankara’da ki Çankaya bölgesine ya da İzmir’in Alsancak bölgesinde oturan insanlara.. Şu cinsiyette şu yaş aralığındaki ve şu gelir düzeyinde ki insanların Instagram profillerinde çıkmak için timeline da çıkmak için reklam verebilirsiniz.

Bunlara dikkat ederek ilerlemekte fayda var. Fakat en önemli konulardan birisi de nasıl takipçi kazanacağınızdır. Lütfen para verip takipçi kazanma yolunda çok gitmeyin. Bu uzun vade de size çok fazla ticari geri dönüşü olmayacaktır. O yüzden olabildiğince organik bir şekilde içeriklerle bunu yapmaya çalışın. Satış taktiklerinin en önemlisi bu insanlar sizi görecekleri zaman potansiyel tüketiciler size DM (Direct Massage) den mesajlar atmaya başlayacaktır. Bu ürünün şu bedeli var mı, bu ürünü ne zaman kargolarsınız, bu ürün ne kadar şu fiyata olur mu? Gibi. Bunlara lütfen anında cevap vermeye çalışın. Çünkü o sizin potansiyel müşterinizin gerçek bir müşteri olmanızı sağlayacak bir alt yapı olmaya başlıyor. Müşterilerinize anında cevap vermeye çalışın.

Kitlenizi büyütmeniz gerekiyor. Sizden satın alma yapan bir müşterilerinizden o ürünle ilgili bir fotoğraf çekmesini isteyebilirsiniz. O fotoğrafı kendi profiline katmasını isteyebilirsiniz. Yani bu şekilde bu müşterinin arkadaş grubuna da ulaşmaya başlıyorsunuz. Birçok yapılacak şey var ama anlatmak istediğim en baştaki şeyler kurumsal ve iyi bir hesap, iyi görseller ve sürekli, devamlı fotoğraflar. 10 tane fotoğraf çekip sipariş alamazsınız. Bu işin arkasında insta üzerinden iyi satış yapan insanların profillerine baktığınız zaman profillerinde bir kaç binden fazla fotoğraf olduğunu görebilirsiniz. O yüzden burada olabildiğince hashtag içerik atmanız gerekiyor.

Instagramdan satış yapıyorsunuz diyelim. Bu işin yasal boyutu da var. Türkiye’de bir ticari faaliyetin yasal olması için o faaliyetin bir belge ile belgelendiriliyor olması lazım. Ben size para verdim siz bana bir ürün verdiniz. Bu olayın belgelendirilmesi lazım. Bu konu ile ilgili verebileceğim en önemli tavsiye kuracağınız şirketin arkasında gerçek bir şirket olması gerekiyor. Bunu basit bir şahıs şirketi ile halledebilirsiniz. Nasıl şahıs şirketi kurulur gibi. Bildiğiniz bir firmanın bünyesinden de bunu gerçekleştirebilirsiniz. Yani tanıdığınız bir şirket vardır ve bu şirket üzerinden gidebilirsiniz.

Bu işin yasal boyutu çok önemli. Size bir ceza veya her hangi bir problem gelmiyor olması lazım. Müşterilerinizin güvenini kazanmış oluyorsunuz. Yani instadan yapılan bir ticaretin belgelenmesi, iadesi olması, garanti kapsamına girebiliyor olması çok önemli, kalıcı müşteri elde etmenizde büyük fayda sağlar. Insta da en önemli pazarlama metodu, ben bu firmadan satın aldım çok güzel ürünler gerçekten çok iyi bir şekilde elime ulaştı faturasıyla ulaştı. Yani insanlar sizin elçiniz oluyorlar ve markanızla ilgili bütün iyi pazarlamayı onlar yapmış oluyorlar.

Kargo anlaşması yapabiliyor olacaksınız. Kargo anlaşması sayesinde kapıda ödeme gibi avantajlardan da faydalanabiliyor olacaksınız. Instagram satışlarında kapıda ödeme metodu çok fazla kullanılıyor. Eğer bir şirket değilseniz kargo firmaları size kapıda ödeme yapmıyor. Bu yüzden şirketleşmenin arka planda verdiği başka bir avantajdı bu. Şirketleşmenin yasal boyutu çok önemli. Kalıcı müşteriler, ödeme avantajları, kargo anlaşmaları noktasında yapacağınız bütün müşteriye sunacağınız avantajlar arka planda kuracağınız bir şirketle alakalı ve bu işin yasal olarak yapılması. Bir kargo firmasına gittiğiniz zaman benim insta üzerinden facebook üzerinden veya youtube üzerinden satış yapıyorum. Bu ürünleri son kullanıcıma müşterilerime kargolamak istiyorum dediğiniz zaman kargo firmasının soracağı ilk soru. Tamam, gelin anlaşma yapalım ama şirketiniz var mı ?

Eğer sizin bir şirketiniz yoksa standart bazlı kargo anlaşmalarıyla gidersiniz ve bu gerçekten çok pahalıya maal olur size ama bir şirket olarak bunu gerçekleştirirseniz bazı avantajlardan faydalanabilirsiniz. En önemli avantajlar aslında ödeme avantajları. Kargo firması ile yapacağınız anlaşmalarda kargo size fatura keser. Siz bunların hepsini kolay bir şekilde yönetebilirsiniz. Kapıda ödeme veya başka avantajlardan da faydalanabilirsiniz. Insta da kargo konusu gerçekten çok önemli çünkü küçük ürünler üzerinden satış yapıldığı için yani instagrammerların büyük bir kısmı moda, takı, ayakkabı gibi alanlarda yoğunlaştıkları için kargo bedava uygulaması olabildiğince çok popüler. Siz de kargo bedavayı olabildiğince kullanmaya çalışın. Yani müşteriniz kargo parası ödemesin.

Bir diğer önemli konu müşterinizin bu ürünü ele geçirdiği vakit parayı ödemesi yani kapıda ödeyeceği bir metot uygulamak. Fakat bazı dezavantajları var. Çoğunlukla müşteriler kapıda ödeme seçeneği olduğu zaman ödemesini yapmadığı bir ürün için evlerinde, ofislerinde beklemek gibi bir olaya girmiyorlar. Nasıl olsa daha kapıya gelirse öderim daha satın almadım çok da umurumda değil gibi şekilde kapıda ödeme seçeneğini kötüye kullanabilir. Avantaj Alışverişler artabilir. Çünkü müşteri sizle finansal bir bağa girmediği için kafası rahat. Ürüne bakıp sonra ödeyim diyebilirsiniz. Her kapıda ödemenin kargo şirketinde bir yükü var. 0-50 TL arasında 3TL komisyon, 50-100 TL arasında 5TL komisyon. Olabildiğince ürün fiyatlarında bunları yerleştirmeniz lazım. Hem kargo fiyatı hem de ürünün kapıda ödeme fiyatına göre değişen bir bedel ödersiniz. Bu da değişir yani ürününüzün fiyatı arttıkça komisyon bedeli de artar. Kargo veya firma ile yapacağınız anlaşma size bir sürü avantaj getirecektir. Olabildiğince burada kargo etiketi yazdırmak, firma cariyeniz ile beraber kargo etiketinizi yazdırmak, fatura kesmek onunla beraber koymak gerekli olacaktır.

Bir şirket kurdunuz, bir instagram profili oluşturdunuz, ürünleriniz var, youtube da kanallarınız var, Facebook da bir web sayfanız var, twitter a bağlısınız. Yaptığınız şeylere insanlar her yerden ulaşabiliyor. Kargo anlaşmalarınız var müşterilerinize aniden dm den cevap verebiliyorsunuz. Peki parayı nasıl hesabınıza indireceksiniz. Amerika’da ve Avrupa’da insta buna bir çözüm bulmuş vaziyette. Yani onlara bir ödeme seçeneği veya bir ödeme pop up’u gibi bir şey çıkarabiliyor. Fakat ülkemizde bu şu an için mümkün değil. Bazı firmaları ödeme firmalarının isimlerini zikretmeye gerek yok bunlarla anlaşma yapabilirsiniz. Bu anlaşmalarla beraber her ürünün altına veya bir profil sayfasının içine bir ödeme linki koyabiliyorsunuz. Bunun dışında bir ürün post ettiniz “Ödemek için profildeki linke tıklayınız.” diyebilirsiniz. Hesap Co uygulamasını kullanarak ürünlerinizi oraya bir kere için tanımlayabilir, ürün satışınız için müşterilerinize ödeme yapabilecekleri bir adres oluşturabilirsiniz.

Profildeki linke tıkladığınız zaman hangi üründen hangi beden kaç adet hangi adres ve nereye girmek istediğinizle ilgili bir sipariş bilgisi giriyorsunuz. Daha sonra ise kredi kartı bilgilerinizi girip oraya ödemenizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Tabii ki bu özellikten faydalanmak için şirket olmanız gerekiyor. Şirket olmanın bazı avantajları var kargo ve ödeme konusu bunların en önemlisi. O yüzden bunların ödeme konusu bunların en önemlisi bu yüzden de olabildiğince ödeme noktasında buna dikkat edin. Çünkü müşterilerin çok büyük bir kısmı artık kredi kartlarıyla ödeme yapıyorlar. Yani banka üzerinden yapalım vs. gibi konular var. Instagramcılığın çok fazla kullandığı metotlardan birisi de WhatsApp’dır.

Yani WhatsApp üzerinden bir grup açalım size o grup üzerinden ben size ödeme bilgilerini göndereyim ama bunlar operasyonel olarak çok fazla maliyeti olan işler. Ama bunları iyi yönetebilen firmalar var.Ödeme konusu çok kritik çünkü artık müşterinizin artık caymamasını sağlaması ve güven sağlaması olması lazım. Başkalarına bakın trendlere bakın, kışın kışa özel yazın yaza özel ürünler satın. Müşterilerinizin güvenini kazanmaya çalışın.

Categories: Genel

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir