Bugünkü konumuz N11 ile nasıl entegrasyon sağlayacağınız üzere. Hesap Co uygulamasında halihazırda biliyorsunuz N11, Gittigidiyor Hepsiburada ve Amazon.com.tr ile entegrasyonumuz var. Yakın bir tarihte opencard ile de bir bağlantımız olacak. Şu anda da böyle entegrasyon nasıl yapılacak dikkat etmeniz gereken unsurlarla ilgili bir eğitim hazırlayalım istedik.

N11 en kolay entegrasyon yapılan platform, genelde zaten kullanıcılarımızın ilk hızlıca yapabildikleri kendi başlarına kolaylıkla yapabildikleri bir entegrasyon.

Hani bu vesile ile aslında biraz sona bırakmıştık Gittigidiyor ve Hepsiburada’dan bahsettik ama N11’i biraz sona bırakmıştık. Çünkü hem sistem üzerinden hem kullanıcıların kendileri zaten oluşturup mail yoluyla gerekli bilgileri alabildiği bir entegrasyon olduğu için çok zor değil, çok karmaşık da değil genelde ilk tercih edilen entegrasyon o yüzden sona bıraktık.

Hesap co® kullanıcılarımızın da en tercih ettiği entegrasyon, en fazla kullanılan entegrasyon N11 entegrasyonudur.

Şimdi hesap üzerinden bir örnek ve tabii ki N11 üzerinden bir demo yapmak istiyoruz herzamanki gibi size. Entegrasyona nasıl girebiliyorduk 2 tane ulaşma yolumuz var. Birtanesi bu hesapta şimdi tabii entegrasyon olduğu için görmüyorsunuz ama.. birtanesi burada gördüğünüz entegrasyonları butonları kullanıyorsunuz ana panelinizden entegrasyonunuz üzerine. Diğeri ise normal ürünler altındaki entegrasyon ayarları bölümünden giriş yapıyorsunuz. Burda N11 logosunu gördüğünüz bölüme hemen tıkladığınız zaman karşınıza gerekli bilgiler geliyor boş olarak.

Burada mağaza adı yakın zamanda eklenmiş olan özelliklerden birtanesi. Zorunluluğu olan bir alan değildi ama bunu sizin hangi mağazayı bağladığınızın karşılıklı bir teyidi, hemde mağazayla ilgili bir problem, bakılması gereken, kontrol edilmesi gereken bir durum olduğunda mağaza ismini buraya kontrol edip aslında doğru mağazayı bulup ona mudahale etmek için yaptığımız birşey..

Girişler buradan yapılıyor. N11 hesabından.Bu ekran zaten sizin kullanmaya, görmeye alışık olduğunuz SO.11 mağaza paneli. Hesabım bölümündeki API Hesapları kısmındaki bölüme giriyoruz, yeni hesap oluştur diyoruz. Yeni hesap birden fazla hesap varsa en başa gelir. Yeni API şifresi oluştur diyoruz ve aşağıda gönder butonuna tıklıyoruz bu kadar. Görmüş olduğunuz mail adresine gerekli bilgiler, API anahtarı ve şifresi yani buradaki API anahtarını bir yere kopyalamak zorunda değilsiniz. Mail ile birlikte hem bu anahtar hem de şifre size ulaştırılıyor ve bu yaklaşık 1 dakika içerisinde olan bir işlem. Bu bilgiler geldikten sonra anahtarı uzun olanı, kısa olan şifreyi giriyorsunuz mağaza ismini aynı şekilde giriyorsunuz. Kaydet dediğinizde entegrasyon işlemi başlıyor.

Şu anda API şifresi gmail hesabıma geldi 1 dakikadan az sürdü. Bunu girmenizle birlikte sizin N11 mağazanızdaki tüm ürünler ve 2 hafta öncesine kadar olan siparişler sisteme çekiliyor. Önce siparişlerden başlıyoruz karşı taraftaki bilgileri almaya.

N11’den Sipariş Almak ve Ürünleri Yayınlamak

Çünkü sipariş konusu sizler için daha öncelikli bir konu daha sonra ürünleri de getiriyoruz. Şimdi sipariş tarafında neden 2 hafta, daha eskiler neden gelmiyor.. yani tamamen aslında bu gelen datanın sizin açınızdan anlamlı olması açısından 2 hafta gibi bir süre belirledik. Talep etmeniz durumunda biz sizin ulaşabildiğimiz kadar eski verilerinize de ulaşıp arzu ederseniz siparişlerinizi getirebiliriz.

Yani şu ana kadar 1 sene öncesine kadar ki dönemi kapsayacak şekilde siparişlerini getirdiğimiz kullanıcılarımız oldu. Bu vesile ile bütün siparişleri bizde görüntüleyebilir raporlayabilir hale getirmiş oldular. Sadece burada ufak bir not bazen geriye dönük siparişler, çok eski siparişler söz konusu olduğunda Pazar yerleri müşteri bilgilerini yani normalde verdikleri müşteri bilgilerini vermeyebiliyorlar. Bu maille daha demin ki API bilgileri ve şifresi size otomatik mail olarak düşmüş oldu benim hesabıma. Ne kadar sürüyor peki bu mağazanın açılması yani ürünlerin ve siparişlerin gelmesi? bu tamamen ürün sayısına göre değişiyor. Örnek veriyorum ortalama 1000 ürünlük bir mağazanın bütün ürünlerin gelmesi, 2 haftalık siparişlerinin gelmesi tahminen 20 dakika ile yarım saat arasında en geç sürüyor panelde maksimum.

Kişinin panelde kalmasına gerek yok zaten entegrasyon işlemi tamamlandıktan sonra kendisine sistem tarafından mail yoluyla bilgilendirme yapılıyor otomatik olarak ama zaten muhtemelen daha heyecan veren taraf sipariş tarafı olduğu için siparişler hemen gelmeye başladığı için zaten hemen sipariş sayfasına gidiyor kullanıcılar ve siparişlerin birer birer aslında düştüğünü görüyorlar ve hemen kargo etiketini oluşturabiliyorlar. Bizim hep övündüğümüz konu bu. Hızlı olması. Yani mesela 50-100 ürün varsa mağazada bir kullanıcının gelip bize kaydolup, ilk entegrasyonunu yapıp, ilk kargo etiketini oluşturması 12 dakika. Bu mümkün değil piyasada. Dolayısıyla bu bizim övündüğümüz nokta hızlı ve basit olması.

N11 entegrasyon tarafında Gittigidiyor ve Hepsiburada da olduğu gibi çok fazla anlatacak bir şey de yok çünkü çok basit ve biz kategori ağacımızdan tutun bu özelliklere varana kadar birçok şeyde baz olarak N11 yapısını dikkate aldığımız için aslında Hesap Co’da sizlerin gerçekleştirdiği hemen hemen bütün işlemler N11 ile uyumlu bir şekilde gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla N11 Entegrasyonu üzerinde dikkat etmeniz gereken, yapılması gereken hemen hemen özel olarak dikkat edilmesi gereken hiçbir şey yok. Normal bir ürün girişini yapıp ürünü satışa çıkart dediğiniz noktada zaten %99 N11 ile uyumlu hareket ediyorsunuz. Bir ürünümüz var bilgilerini girdik açıklamasını girdik, görsellerini girdik, arkasından kaydet ve güncellemeye devam et dedik bu vesileyle ürün sayfası içerisinde kalmaya devam ettik. Buradan entegrasyon kutucuğuna tıkladık. Tek yapmamız gereken N11 üzerinden satışa çıkar demek.

N11 de Gittigidiyor da olduğu gibi bir ilan süresi söz konusu olmadığı için aslında ürünü satışa çıkartıyorsunuz ve stoğu sıfırlanıp tükenene kadar ilan sürekli aktif kalıyor. İlanı pasif hale getirmek için stoğunu sıfırlayabilirsiniz, yahut eğer sadece N11 üzerinden satışta olan bir ürün ise sadece şuradaki satış durumu kısmını “satışa açık” ya da “satışa kapalı” şeklinde oynamanız yeterli.

Burada yeri gelmişken “Kanal Bazlı Fiyat” konusuna da tekrar değinelim. Eğer ürünü N11 haricinde başka Pazar yerlerinde de satıyorsanız fiyat ve stokları kanal bazlı olarak farklılaştırabiliyorsunuz.

Burada kritik olan konu ve çok gelen sorulardan birisi şu. Yukarıda 50 TL yazıyor N11’e 54 TL girdim Gittigidiyor’a 45 TL girdim Hepsiburada’ya 60 TL girdim benim fiyatım neden 50 TL olarak görünmüyor.. bazen bu dikkatten kaçıyor. Eğer bu bölümü doldurup kaydederseniz buradaki fiyatları dikkate alır sistem ve karşı tarafa bilgi olarak buradaki fiyatları gönderir. Yani şu 50 TL fiyatının aslında bir kıymeti kalmamış oluyor. Kanal Bazlı Fiyat kutucuğuna tıklayıp içerideki datayı doldurduğunuz ve kaydettiğiniz andan itibaren yukarıdaki bilgilerin çok bir kıymeti kalmıyor. Stok içinde geçerli bu.

Biz burada stoğun da her zaman girilmesini öneriyoruz. Bakın mesela bu ürünün satılabilir stoğu 50 siz 50 de girebilirsiniz daha az da girebilirsiniz. Örnek veriyorum daha ucuza sattığınız için belki oraya ayırdığınız stok adeti biraz daha az olabilir ya da aynı da olabilir.. ama şu bölümü kullanıyorsak liste fiyatı haricinde hem stok hem satış fiyatı bölümlerini doldurmak doğrusu.

Sipariş tarafında da ufak bir şey yapalım. Hızlıca üzerinden geçeyim. Çünkü sipariş tarafında yine Gittigidiyor ve Hepsiburada’dan farklı olarak N11 de burada şu anda bizim örnek test hesabımız olduğu için N11 siparişi yok ama Gittigidiyor ve Hepsiburada’dan farklı olarak N11 Pazar yeri olarak size iptal ve onaylama imkanı veriyor. Ne demek bu .. Kargo etiketi yazdır, fatura yazdır butonlarını görmeden önce panelde yeni gelen siparişte onaylama ve iptal butonları görüyorsunuz. Dolayısıyla bizim panel üzerinden onaylama işlemi yapabilir iptal işlemi gerçekleştirebilirsiniz N11 siparişlerinde. Bu imkan diğer Pazar yerlerinde yok. O butonlardan herhangi birini kullandıktan sonra aslında kargo etiketi ve fatura yazdır butonları aktif hale geliyor. Bu da yine N11 özelliğinde bir avantaj diyebilirim.

N11 entegrasyonu ile ilgili bilgi almak istediğiniz zaman yan taraftaki yardım kısmına gelip buradaki Pazar yeri ayarları ya da entegrasyon seçenekleri arasından Pazar yeri ayarları içindeki bilgilerden ilerleyebilirsiniz. Hesap Co ile N11 arasında nasıl entegrasyon yaparım. Bir çok konuda aslında buraya getirebilirsiniz Nasıl mağaza oluşturabilirim bilgisi bile burada var. Yani günün sonunda derdimiz sizin sadece N11 den üzerine Gittigidiyor’dan belki mağazanızı N11 de de belki transfer etmek istiyorsunuz ama mağazanız yoksa da o noktadaki bütün gerekli bilgiler ne gerekiyorsa onların bilgisini veriyoruz. Otomatik fiyat takibi de yapabilirsiniz.