Merhaba, bugünkü konumuz ortak pazar yerleri ile yapılan entegrasyonlarda dikkat edilmesi gereken hususlar;

İlk dikkat etmemiz gereken konu ürün entegrasyonu. Biz hesap.co’da verdiğimiz hizmetin içine dahil olan ürün entegrasyonu ile ürünlerinizi tek bir yerden yönetebilmenizi sağlayan bir platform sunuyoruz sizlere. Yani sizler ürünlerinizi hesap.co’daki panelinize yüklersiniz ve hesap.co tüm pazaryerlerine entegre ederek yükler.

Burada dikkat etmeniz gereken konuların başı kategori eşleşmesidir. Her pazaryerinin kendine ait bir kategori ağacı vardır. Sizin bu ağaç ile konuşabilen bir altyapı ile çalışmanız çok önemlidir. Hesap.co altyapısı ile her pazar yerinin kategori ağacı ile  entegre olursunuz ve ön planda sadece tek bir kategori görürsünüz. Yani Hesap.co’nun kendi kategori ağacı ile ürünlerinizi tanımladığınız zaman n11, gittiGidiyor, amazon ve hepsiburada’daki kategori ağaçları ile otomatik eşleşmiş olur. Sizin bir kategori eşleşmesi yapmanıza gerek kalmaz. Eşleştirmiş olduğu bu kategorileri görerek isterseniz her bir pazar yeri için başka kategoriler de seçebilirsiniz. Dolayısıyla hem otomatize edilmiş, hem de kullanıcıya seçme imkanı sunan hibrit bir sistem geliştirildi.

İkinci konu ürün bilgisi. Ürün ile ilgili girdiğiniz fotoğrafların, içerliklerin, stokların tek biryerden girilebilip pazaryerlerindeki ilgili alanlara işlenebiliyor olması lazım. Bunuda yin hesap.co ile kolayca yapabilirsiniz.n11 entegrasyonunda dikkat edilmesi gerekenlerÜçüncü konumuz ise stok. Bir örnek ile anlatmam gerekirse elinizde bir ürün var ve ürünün stok adeti 10 bu ürününüzü n11, gittigidiyor, amazon ve hepsiburada’dan satıyorsunuz. Hepsiburada üzerinden sipariş geldi ve ürününüzün stoğu 9’a düştü. Hesap.co otomatik olarak bütün pazar yerlerinde ürününüzün stoğunu 9 olarak günceller ve sizin hiçbir şeye dokunmanıza gerek kalmaz. Aynı şekilde ürününüzün stoğu sıfıra düştüğünde hemen o ürünün stoğunu tüm pazar yerlerinde güncelleyerek olası bir ikinci satın almayı ve hataları ortadan kaldırır.

Dördüncü konu ise fiyatlandırma hesap.co sayesinde ürünlerinizi tek bir ekran üzerinden fiyatlandırabilirsiniz. Bir örnek vermek gerekirse bir ürününüz var ürününüz n11,  amazon, gittigidiyor ve hepsiburada’da satışta her pazar yeri değişik komisyonlar uyguluyor yani ürününüzün bir fiyatı n11 de farklı gittigidiyor’da farklı bunu hesap.co üzerinden yapabiliyorsunuz yaptığınız her değişiklik yaklaşık birkaç saniye sonra ilgili pazar yerine yansımış olacaktır. Ürünlerinizi her pazar yeri için farklı fiyatlandırabilirsiniz. Bu pazar yerlerinde rakibinizde varsa her ürünü rekabet analizine dahil edip rakiplerinize göre uygun fiyatlandırma ile sistemin bir robot aracılığı ile fiyatları güncellemesini sağlayabilirsiniz, fiyatlarınız çok hızlı bir şekilde rakiplerinize göre güncellenecektir.

Ürün entegrasyonundan sonra ikinci önemli konu ise sipariş entegrasyonu, sipariş entegrasyonu nispeten ürün entegrasyonuna göre biraz daha kolay görünebilir ve birçok firmada bu hizmeti verebilir. Sipariş tarafında dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi ürünlerinizi sipariş geldikten sonra fatura kesilebilir bir bilgiyle alabiliyor olmasıdır yani sipariş panelinize düştüğünde bu siparişin faturasını otomatik olarak kesebiliyor olmalısınız. Bahsetmek istediğim konu her sipariş bilgisi pazar yerlerine göre değişebilir aslında sistemin otomatik olarak bu farklılıkları tek bir panele indirip bunu fatura kesilebilir bir bilgi haline getirebiliyor olması lazım. Hesap.co ile hem n11, hem gittigiddiyor, hemde amazon ve hepsiburada’dan gelen siparişlerinizi tek tuşla faturalandırabilirsiniz. Sipariş adı altındaki ikinci konu ise kargo etiketi, çoğu pazar yerinde mağazası bulunan firma pazar yerleri ile anlaşmalı olan kargolarla çalışmayı ediyor çok daha iyi fiyat avantajları var buna emin olabilirsiniz. Bu kargo firmalarına siparişinizi teslim ederken fatura ile beraber kargo fişi de gerekiyor her pazar yerinin kendine ait kargo kampanya kodu oluyor Hesap.co ile bu kargo kodunu tek bir ekrandan yönetebilir her pazar yerinin kargo kampanya kodunu ise sizin için özelleştirilmiş kargo etiketine yazdırabilirsiniz.

Üçüncü başlığımız ise entegrasyonun katma değerli hizmetleri, ilk başta bahsettiğimiz dinamik fiyatlandırma rekabete göre otomatik olarak anında fiyatlandırmasını sağlayan bir altyapı Hesap.co ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Müşteri memnuniyeti sağlamak için ürünlerinizin doğru bilgiler ile faturalanıyor olması gerekiyor ve doğru bilgiler ile kargo etiketine dökülebiliyor olması lazım. Ürününüzün sipariş geldikten sonra çok hızlı bir şekilde kargo etiketini ve faturasını yazdırabiliyor olmanız lazım.

İkinci katma değerli alan ise müşteri memnuniyetinin dışında sizin operasyonlarınızı yaparken elde ettiğiniz kolaylık hesap.co sizi herşeyden öte zaman kazanmanızı ve e-ticaret operasyonlarınızda istediğiniz yerden yönetmenizi sağlar. Entegrasyon dediğimiz şey arka planı çok karmaşık bir yazılımdır yani ön tarafta sizin için olabildiğince basite indirgenmiş ekranlarla bunu takip edebiliyor olmalısınız hesap.co da sadece 4 veya 5 ekranda  bahsetmiş olduğumuz ürün sipariş ve katma değerli hizmetlerin hepsini 5 ekran üzerinden yönetebilirsiniz bence en önemli katma değer de burada yatıyor.

E-Ticarette Ürün Tanımı Nasıl Yapılır? yazımızı okuyarak ürün tanımlaması konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.